„Start me up“, naziv je 6. europske konferencije podunavskih gradova i regija koja je u utorak održana u Beču u sklopu 10. bečkog dijaloškog foruma.
Domaćin dvodnevnog skupa, koji je okupio oko 180 sudionika, bio je bečki gradonačelnik Michael Häupl. Otvorio ju je predsjedavajući Vijeća podunavskih gradova i regija i gradonačelnik Ulma Ivo Gönner.
Na poziv gradonačelnika Beča Häupla, bečkom skupu bio je nazočan i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
– Skup je bio posvećen poboljšanju komunikacije i mobilizacije Dunavske strategije, usvojene od Europske komisije 2010. i Europskog vijeća 2011. godine, kojoj je punu podršku dala i Republika Hrvatska – rekao je hrvatskim novinarima Bandić. Dodao je kako ova makroregionalna strategija, koja ima za cilj postati inicijativom sa širokom društvenom potporom, uključuje 14 zemalja podunavskog sliva koji obuhvaća 115 milijuna ljudi.
Ustvrdio je kako je Grad Zagreb spreman biti aktivan sudionik i partner u projektima dunavske suradnje.
– Glede Grada Zagreba radimo na dva projektna izazova. Jedan je pročistač otpadnih voda, jedan od najmodernijih u Europi, a drugi je – Zagreb na Savi – najveći projekt u regiji, težak preko 1,5 milijardi eura koji priprema Vlada RH zajedno s Gradom Zagrebom, zagrebačkom Županijom, Gradom Velika Gorica te Hrvatskom elektroprivredom i Hrvatskim vodama – istaknuo je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Bandić je rekao da je sa svojim bečkim kolegom Häuplom na radnom ručku u ponedjeljak razgovarao o unapređenju bilateralne suradnje dvaju gradova partnera, Zagreba i Beča. Napomenuo je kako su dogovorili tri konkretna projekta.
– Prvo smo se dogovorili da se u Beču imenuje Zagrebačka, a u Zagrebu Bečka ulica. Drugo, da nam Grad Beč povodom ulaska Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja iduće godine omogući da na najreprezentativnijem bečkom trgu organiziramo prigodnu svečanost. Treće je da iduće godine u Beču organiziramo izložbu radova najpoznatijih hrvatskih slikara i kipara na temu "Strahote rata, koji je iza nas", što je bila zajednička želja, a inicijativa je potekla od bečkog gradonačelnika Häupla – rekao je zagrebački gradonačelnik.
Bečki gradonačelnik Häupl na otvaranju konferencije rekao je kako je neophodno da se u sklopu provedbe Strategije Europske unije za Dunavsku regiju (Dunavska strategija) stanovništvu podunavskih gradova i regija pojasniti značaj te strategije koja bi im trebala donijeli vidno poboljšanje životnih uvjeta.
– Dunavska strategija mora donijeti rezultate koje će ljudi osjetiti – dodao je bečki gradonačelnik pozvavši predstavnike podunavskih gradova i regija na jačanje partnerstva, regionalne i prekogranične suradnje.
Predsjedavajući Vijeća podunavskih gradova i regija Gönner rekao je kako Dunavska strategija može biti uspješna samo ako prije svega uspije mobilizirati gospodarstvo, društvo, medije i ukupno stanovništvo u podunavskoj regiji, što je naglašeno i u tekstu Bečke deklaracije, koju su sudionici ove konferencije usvojili u ponedjeljak. U Deklaraciji se također navodi da je svrha Dunavske strategije EU-a građanima Dunavske regije osigurati mir, demokraciju, pravnu i opću sigurnost, socijalnu pravdu, bolje obrazovanje i čisti životni okoliš.
Govoreći o komunikaciji i mobilnosti Dunavske strategije, predstavnica Europske komisije za regije Anna Repullo Grau rekla je kako je Strategija samo okvir koji će stvoriti uvjete za bolju koordinaciju i suradnju zemalja podunavske regije po pitanjima od zajedničkog značaja, ustvrdivši da je po tom pitanju neophodan aktivan angažman gradova i regija te poboljšanje institucionalnih kapaciteta i uža međusobna suradnja.
Grau je dodala kako će se suradnja Europske komisije i zemalja članica nastaviti i tijekom implementacije Strategije, kako bi se što učinkovitije provele zadane mjere, najavivši Prvi godišnji forum strategije EU-a za Dunavsku regiju, koji će se održati 28. i 29. studenoga u njemačkom Regensburgu.